18

Nis'14

DOMUZ GRİBİ

0 Yorum Yok | Dr.Hasan Ölük

DOMUZ GRİBİ

Yaz mevsimi ve okulların kapanmasıyla birlikte, gündemdeki yeri azalmaya başlayan domuz gribi Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarıyla yine de herkesi endişelendirmeye devam ediyor. Ülkemizin de dahil olduğu kuzey yarımkürede, yaz aylarının sıcağında virüsün çoğalamayacağı, ancak sonbaharla birlikte tehdidin artabileceği düşünülüyor. Bu yazıda, Meksika’dan başlayıp tüm dünyayı tehdit eden bu grib türünden bahsedeceğiz.

Domuz gribi, domuzları yıl boyu etkileyebilen bir solunum yolu virüsüdür. Yeni ortaya çıkan ve H1N1 olarak adlandırılan tür ise, domuz, kuş ve insanları etkileyen türlerin birleşiminden oluşmuştur. Bu nedenle de insandan insana kolayca bulaşmakta ve dünya çapında yayılma riski taşımaktadır. Yeni ortaya çıkan bir tür olduğu için, sezon başında grib aşısı olanlarda bu türe karşı herhangi bir koruma mevcut değildir.

Nasıl Bulaşır ?

Virüs, hastanın aksırık, öksürüğüyle havadan veya hastanın temas ettiği yüzeylere temasla bulaşmaktadır. Virüsü alan kişi, hastalanmadan 1-2 gün öncesinde bile bulaştırıcı olmaktadır.

Kimler Risk Altındadır?

o    Diyabet,kalp hastalığı, astım gibi kronik hastalıkları olan çocuklar

o    Gebe kadınlar

o    Küçük bebekler özellikle riskli kabul edilmektedir.

Belirtiler Nelerdir?

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta ağrılar, kırgınlık, başağrısı, titreme, yorgunluk gibi grib belirtileri görülür. Bazen ishal ve kusma da olabilir. Zatürreye de yol açabilir, bu durumda hastada solunum sıkıntısı görülür.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Yeni ortaya çıkan bir virüs olduğu için, özellikle bu tipe etkili bir ilaç yoktur. Ancak grip tedavisinde kullanılan bazı antiviral ilaçlar, bu virüse karşı da etki gösterip hastalığın süresini ve belirtilerini kısaltmaktadır. Herhangi bir risk faktörü, kronik hastalığı olmayan çocuklar enfeksiyonu daha kolay atlatırlar. Bu grupta, domuz gribinin olağan mevsimsel gripten daha tehlikeli olduğunu gösteren bir kanıt yoktur.Riskli çocukların ise, doktorun yakın izlemine ihtiyaçları olabilir.

Hastalık süresince bol sıvı tüketimi ve düzenli uyuma, dinlenme önemlidir. Ateş için gerekirse parasetamol türü ağrı kesiciler kullanılabilir.

Nasıl Korunabiliriz?

Şu an için, bu tip virüse karşı etkili bir aşı yok, ancak geliştirilip üretilmesi yönünde çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasada olması bekleniyor. Çocuklarımıza el yıkamanın önemini vurgulamamız da, çok basit ancak etkili bir korunma yöntemi olacaktır.

 

 

KAYNAK:Dr.Nilüfer TOPRAKÇI

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bizi Takip Edin