24

Nis'14

AŞILAR HAKKINDA BİLGİ

0 Yorum Yok | Dr.Hasan Ölük

                                       VEREM AŞISI

Verem aşısı  tüberküloz mikrobuna karşı koruma sağlar. Ülkemizde zorunlu olarak yapılması gereken aşılardan biridir. Her çocuk 2 aylıktan sonra, en fazla 90 günlüğe kadar olan zamanda verem aşısı olmalıdır.

Verem aşısı doğumda mı yapılır?

Birkaç yıl öncesine kadar öyleydi. Ancak, yenidoğan döneminde daha fazla yan etkiye yol açtığı görülünce, verem aşısı son yıllarda bebeğin iki ayı dolduktan sonra yapılıyor.

Verem aşısının yapıldığı yerde neler görülebilir?

Verem aşısı 2 aylık bebeğin sol omuzuna yapılacaktır. Birkaç hafta içinde aşı yerinde şişlik, ardından kabuklanma olacaktır. Bazen kabuk kalkıp kanayabilir veya akıntı olabilir. Aşı yeri, ciltte iz bırakıp iyileşir.

BCG (verem) aşısından sonra ne zaman iz oluşur?

BCG sonrası genellikle 6-8 hafta içinde aşı yerinde iz oluşur. Bazen bu süre 3-6 ayı da bulabilir. Ancak, iz oluşmasa da vücudun bağışıklık sistemi aşıya yanıt vermiş olabilir. Bu durumda, aşının etkisi ppd denilen cilt testi ile kontrol edilir.

 

                             PNÖMOKOK AŞISI

Pnömokok nelere yol açar?

Pnömokoklar, özellikle 2 yaş altı küçük çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde zatürrenin en sık görülen etkenidir. Ayrıca, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu , menenjit gibi başka bazı ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir.

Pnömokok antibiyotikle tedavi edilmez mi?

Uygun olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda, yıllar içinde pnömokokların antibiyotiklere dirençli türleri ortaya çıkmıştır. Bu dirençli türler, tedavide zorluk yaratmaktadır. Bu nedenle, aşıyla korunmanın önemi daha da artmıştır.

Hangi çocuklar aşılanmalıdır?

0-2 yaş arası tüm çocuklar

2-5 yaş arası bazı risk faktörleri olan çocuklar ( bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olan, orak hücreli anemisi olan, dalağı alınmış, şeker hastalığı, astımı, kronik kalp veya solunum sistemi hastalıkları olan çocuklar )

Pnömokok aşısı olmaması gereken çocuklar var mı?

Eğer, bir çocukta aşının ilk dozuyla ciddi bir alerjik reaksiyon gelişirse, aşının tekrarı önerilmez.

Eğer, çocuk hastaysa aşı için iyileşmesi beklenir. Ancak hafif bir nezle gibi hastalıklar aşı için engel oluşturmaz.

Pnömokok aşısı kaç defa yapılır?

Eğer, 2 ayda karma aşılarla birlikte başlanırsa 2 ay arayla toplam 3 doz, 12-15 ayda tekrar dozu olarak toplam 4 doz yapılır. İlk 6 aydan sonra aşıya başlanırsa, kaç doz aşı gerekeceği başlama ayına göre değişecektir. Büyüdükçe olgunlaşan bağışıklık sistemi daha az sayıda aşıya da yanıt verecektir. Doktorunuz, size uygun protokolü bildirecektir.

Pnömokok aşısının yan etkileri nelerdir?

 

                         KIZAMIK AŞISI

Kızamık aşısını yaptırmalımıyım?

Bugünlerde çocuğu anaokuluna veya ilkokula giden anne babalar, bu soruyu doktorlarına soruyorlar. Düzenlenen bir kızamık aşısı kampanyası ile, ülkemizde bu hastalığa karşı bağışıklığın arttırılması hedefleniyor. Ne yazık ki, aşıyla önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen ülkemizde halen kızamık görülüyor, hatta ölümlere bile yol açıyor. Birkaç yılda bir özellikle okullarda salgınlar ortaya çıkıyor.

Ülkemiz koşullarında kızamık erken yaşlarda da görülebildiği için, bebekler ilk olarak 9 ayda kızamık aşısı oluyorlar. Ancak, ilk yaş içinde yapılan bu aşının koruyuculuğu % 100 değil, etkili olsa bile bu etki zamanla azalıyor ve hatırlatma dozlarına gerek duyuluyor. Bu nedenle 15 aylık bebeğe KKK( Kızamık Kızamıkçık Kabakulak ) aşısı olarak ikinci bir doz yapılması, bunun da 4-6 yaşta ( ilkokul öncesi ) tekrarlanması öneriliyor. Böylece yaşam boyu bağışıklık sağlanabilecektir. Fakat, KKK aşısı ülkemizin resmi aşı programında yer almıyor, sağlık ocaklarında aşıları yapılan çocuklar bu aşıdan mahrum kalıyorlar.

O halde, aşı kampanyası eksiklerin giderilmesi için bir fırsat olarak görülmeli, tek doz aşının ömür boyu koruduğu yanlışına düşmemelidir. Aşıları tam olarak yapılan çocuğa ise, tekrar aşı ekstra bir fayda sağlamayacak, ancak bir sakınca da yaratmayacaktır.

Aileler ve doktorlar olarak ortak dileğimiz, çocuklarımızın aşıyla korunabilecekleri hastalıklar nedeniyle acı çekmemeleri ve artık kızamığın görülmediği bir topluma kavuşmaktır

                 ROTAVİRÜS AŞISI

Bu enfeksiyonu önlemek için bir aşı olmadığından bahsetmiştik. 2007 başından itibaren, küçük çocuklarda ishalin en önemli nedeni olan bu mikroba karşı aşı, ülkemizde de mevcut. Üstelik bu aşı, çoğu anne babanın bebekleri aşı olurken aklından geçirdikleri ‘ keşke şunun damlası olsa da bebeğimin canı yanmasa‘ dileğine uygun, ağızdan verilecek damla şeklinde bir aşı.

Kısaca hatırlayacak olursak, rotavirüs küçük çocuklarda özellikle kış aylarında görülen ishallere neden olmakta, hatta vücudun su kaybı yerine konamazsa ölümlere yol açabilmektedir. 5 yaşına gelene dek neredeyse her çocuk rotavirüsle karşılaşmış olmakta, rotavirüs ishalleri dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, 1999’da ilk geliştirilmiş olan rotavirüs aşısının bazı ciddi yan etkiler ( barsak tıkanıklığı ) nedeniyle kullanımdan kalkmasından beri güvenli bir aşı geliştirme çalışmaları sürüyordu. Bu çalışmaların sonuçlanması, yeni rotavirüs aşılarının güvenilir olduğunun gösterilmesiyle, bu aşılar dünyada pekçok ülkede kullanıma girmiştir. 2007 yılı başından beri ülkemizde de mevcuttur.

Rotavirüs aşısı hangi yaştaki bebeklere uygulanacak?

Aşı 6 hafta-6 ay arası bebeklere en az 1 ay arayla 2 veya 3 doz halinde ağızdan damla şeklinde veriliyor. Piyasada bulunan 2 farklı marka aşıdan biri 2, diğeri 3 doz olarak önerilmektedir.

Rotavirüs aşının yan etkileri nelerdir?

Aşı sonrası bulantı, kusma, burun akıntısı, öksürük gibi yan etkiler görülebilir. Eski aşının kullanımdan kalkmasına sebep olan barsak tıkanıklığında artış yönünden riskli olmadığı saptanmıştır.

Rotavirüs aşısı başka aşılarla birlikte yapılabilir mi?

Bebeklik dönemdeki diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. Bu durumda, aşıların etkinliğinde bir sorun olmayacaktır.

Rotavirüs  aşısı olan bebek ishal olmayacak mı?

Rotavirüs dışındaki etkenlerin yol açtığı ishallere karşı koruyucu olmayacaktır. İshalin pek çok nedeni vardır, ancak rotavirüs çocukluk çağı ishallerinin en sık görülen nedenidir.

Bu aşının bebeğiniz için uygun olup olmadığını çocuk doktorunuza danışarak karar verebilirsiniz

                 BOĞMACA AŞISI

Boğmaca, Bordetalla pertussis adlı bakterinin yol açtığı çok bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Önce basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar. Burun akıntısı, aksırık, öksürük, bazen hafif ateş görülür. 2 hafta sonra hastalık için tipik olan boğulurcasına öksürük krizleri görülür. Çocuk öksürürken morarır, terler, bitkin düşer. Ardından kusabilir. 2-4 hafta süren bu dönemin ardından öksürük birkaç hafta daha devam eder. Aşılanmış, bağışıklığı olan çocuk ve erişkinler bu ağır tabloyu yaşamazlar. 1-2 hafta süren öksürükle hastalığı atlatırlar, fakat çevrelerine bulaştırabilirler. Özellikle henüz aşı korumasının tamamlanmadığı 6 aydan küçük bebekler risk altındadırlar. 1 yaş altı bebeklerde tablo çok ağır, hatta ölümcül olabilmektedir.

Bebeklik döneminde yapılan aşılamanın koruyuculuğu 5-10 yıl içinde azalır. Boğmaca geçirmek bile ömür boyu bağışıklık sağlamaz, 15-20 yıl içinde koruma kaybolur. Bu nedenle, son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde zaman zaman boğmaca salgınları dikkat çekmeye başladı. Özellikle 10-19 yaşlarındaki gençler etkilenmekteydi.

Bebeklerimiz 2 ayda başlayan karma aşının içinde boğmaca aşısını da toplam 3 doz alarak 6 ayda boğmacaya karşı bağışıklık kazanıyorlar, 18 ayda ve 4-6 yaşta tekrar dozunu oluyorlar. Eski uygulamada 7 yaş üstüne boğmaca aşısı önerilmemekte, karma aşıya difteri tetanoz aşısı olarak devam edilmekteydi. Ancak görülen ihtiyaç üzerine,2005 yılında daha büyük yaştaki çocuklara ve hatta erişkinlere de yapılabilecek olan, boğmacayı da içeren bir karma aşı geliştirildi. Ülkemizde de Şubat 2009′dan itibaren bu aşı kullanılmaktadır. Ekim 2010′dan itibaren sağlık bakanlığı da ilkokul 1. sınıflara boğmacayı da içeren bu yeni karma aşıyı uygulamaktadır. Bu aşının, yenidoğan bebeğin aile bireylerine de yapılması, bebeğin hassas olduğu dönemde ona mikrobu bulaştırmamak için çok yararlı olacaktır.

 

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bizi Takip Edin