14

Nis'14

VAJİNAL APLAZİ TARİH OLUYOR

0 Yorum Yok | Dr.Hasan Ölük

 

 VAJİNAL APLAZİ TARİH OLUYOR

Handout photo of Dr Yuanyuan Zhang demonstrating the process to engineer a vaginal organ

 

Doktorlar ilk kez olmayan bir organı sıfırdan laboratuvarda üretip hastalara naklettiler. Vajina nakli yapılan kadınlar, cinsel hayatlarının tamamen normale döndüğünü söylüyor.
ABD’de laboratuvarda doktorlar tarafından geliştirilen vajinalar dört kadına nakledildi.
Vajinaların her bir kadın için doğru ölçülerde ve doku uyumu sağlayacak şekilde üretilmesi için işe bir doku örneği ve doğada çözülebilir bir sentetik yapı iskeleti ile başlandı.
Laboratuvarda geliştirilen vajinaların nakledildiği kadınlar, normal düzeyde cinsel arzu ve vajinal salgı, orgazm ve tatmine ulaştıklarını, cinsel ilişki sırasında bir sıkıntı yaşamadıklarını bildiriyor.
Uzmanlar Lancet adlı tıp dergisinde
üretim1

yayımlanan araştırmanın, laboratuvarda organ üretiminin gücünü gösterdiğine işaret ediyo
Anne rahmindeki gelişimle ilgili bozukluklar nedeniyle vajina her kadında normal oluşmayabiliyor ve buna ‘vajinal aplazi’ deniyor.
Şu anda bu, cerrahi müdahale ile vajinaya benzer bir boşluk yaratılıp, içinin başka organlar ve bağırsaktan nakledilen dokuların döşenmesi yoluyla çözümlenmeye çalışılıyor.
Kuzey Carolina’daki Wake Forest tıp merkezindeki doktorlar, tümü de araştırma sırasında yirmi yaşın altında olan dört kadına nakledilecek vajinaları yapmak için daha önce hiç denenmemiş bir teknoloji kullandılar.
Önce kadınların pelvik bölgesi taranarak, her bir hasta için üç boyutlu, boruya benzer bir yapı iskeleti tasarlandı.
Kadınların tam gelişmemiş dış genital organlarından alınan küçük bir doku örneği laboratuarda çoğaltılarak büyütüldü.
Sonra, oluşturulan yapı iskeletinin dışına kas dokuları, içine vajina iç doku hücreleri yerleştirilerek laboratuvardaki bir bio-reaktörde büyüme sürecini tamamladı.

üretimLaboratuvarda üretilen vajinalardan birinin nakledildiği kadınlardan biri, adının verilmemesi koşuluyla “Kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum; çünkü artık tamamiyle normal bir hayatım var” dedi.
Seks hayatları normal
Vajina nakli yapılan her dört kadın da vajinalarının bütün cinsel işlevlerini yerine getirdiğini söylüyorlar.
Vajinal aplazi üreme organlarında başka anomalilere de yol açabilir ama deneye katılan iki kadında vajina rahime bağlanabildi.
Henüz gerçekleşmiş olmasa da bu kadınların hamile kalması teorik olarak mümkün.
Araştırmayı yapan tıp merkezinin başkanı Doktor Anthony Atala BBC’ye yaptığı açıklamada, “İlk defa, gerçekte olmayan bir organı sıfırdan başlayarak yaratmayı başardık, bu çok zorlu bir işti” dedi.
İşlevlerini yerine getiren bir vajinanın ilk kez üretilip nakledilmesi sekiz yıl önce oldu,
fakat çalışmanın sonuçları yeni açıklanıyor.

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bizi Takip Edin