24

Nis'14

24-30 NİSAN DÜNYA AŞI HAFTASI

0 Yorum Yok | Dr.Hasan Ölük

                       

                    24-30 NİSAN DÜNYA AŞI HAFTASI    

                          (World Immunization Week)

AŞILANMANIN DEĞERİ

Değerli anne- babalar ve geleceğin anne -baba adayları içinde bulunduğumuz hafta küresel aşı haftası ve bizler tıpilmi olarak bu hafta sizlere aşının gelecek nesiller için ne kadar önemli olduğunu açıklamak istedik

Aşılama her yıl 2 ve 3 milyon arasında ölüm önler. Aşılar olmasaydı, çiçek çocuk felci ve kızamık gibi hastalıkların dünyanın bir çok yerinde tamamen ortadan kaldırılması imkansız olurdu . Yeni , geliştirilmiş aşılar artık sadece çocukları değil, aynı zamanda gençler ve yetişkinleride korumak için güvenle kullanılabilir .Üzülerek belirtmek isteriz ki, Dünya Sağlık Örgütü (D.S.Ö) verilerine göre her yıl 1- 5yaş arası ( 22,6 milyon ) çocuk ve birçok yetişkin eksik aşılanıyor. Buda küresel anlamda aşılanma bilincinde eksiklerin olduğunu ve bu konuda daha kapsamlı bilinçlendirme kampanyalarının yapılması ve farkındalığın oluştulmasını gerekli kılıyor.

Ne yazıkki 0-6 yaş aşılanmanın en önemli dönemini teşkil etmekte ve bu dönemde yavrularımızın aşılarını seçme şansı ve bilinci olmadığından tamamen biz bilinçli anne ve babaların sorumluluğuna kalmış. lütfen çocuklarınızın aşı karnelerine gereken önemi verin . BUNUN İÇİN SİZLERE bebeğinizi hangi zamanlarda kaç doz aşılamanız gerektiğini gösteren bir takvim hazırladık .

                                                                    AŞI TAKVİMİ

Bebek ve çocuklarımız, özellikle yaşamlarının ilk döneminde enfeksiyonlara açıklar. Neyse ki, aşılarla onları koruyabilmek mümkün. Özellikle ilk 6 ay bebeklerin aşı programı oldukça yoğun ve anne babaların kafası karışabiliyor. Bu yazımızda, halen uyguladığımız güncel aşı takvimi ile ailelere yardımcı olmak istiyoruz. Aşılarla ilgili ayrıntılı bilgiyi sitemizin çocuk hastalıkları bölümünde bulabilirsiniz.

Doğumda

Hepatit B aşısı 1. doz

Bebeklerin doğar doğmaz oldukları ilk aşI Hepatit B aşısıdır. Bu aşı, karaciğer hasarı, siroz ve karaciğer kanserine de yol açabilen Hepatit B’den koruma sağlar.

1. Ayın Sonunda

Hepatit B aşısı 2. doz 

2. Ayın Sonunda

BCG  :  Verem aşısı tüberküloz mikrobuna karşı koruma sağlar.

Beşli karma aşı 1. doz :  Bu aşı difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve H. influenza adlı bakteriye karşı koruma sağlar. Difteri, ciddi bir solunum yolu enfeksiyonudur. Boğmaca, kontrol edilemeyen öksürüklere yol açan mikrobik bir hastalıktır. Tetanoz, ağrılı kas spazmlarına yol açan, ölümcül olabilen bir bakteriyel enfeksiyondur.  H. influenza ise menenjit, zatürre, sepsis, kemik ve eklem iltihaplarına yol açan bir mikroptur. Çocuk felci, sakatlık ve ölümlere yol açan bulaşıcı bir hastalıktır.

Pnomokok aşısı 1. doz  :  Bu aşı zatürre, menenjit, sepsis gibi ciddi enfeksiyonlara yol açan pnömokok adlı bakteriye karşı koruyucudur. ) Alternatif olarak, 2. ayın sonunda beşli karma aşı yapılıp pnömokok aşısı 3. ayın sonunda da başlanabilir. Bu durumda, 2,4,6 aylarda beşli karma, 3,5,7. aylarda pnömokok aşıları yapılacaktır. Beşli karma aşı ve pnömokok aşısı bebeklikte toplam 3 doz yapılacak, 1 yaş sonrası da 4. dozlarla program tamamlanacaktır.

Rotavirüs aşısı 1. doz :( Ağızdan damla olarak verilen bu aşı ilk doz 6-8 haftada verilerek, markasına göre toplam 2 veya 3 doz olarak uygulanmaktadır. Dozlar arası 1 veya 2 ay olarak düzenlenebilir.

4. Ayın Sonunda

Beşli karma aşı 2. doz

Pnömokok aşısı 2. doz

6. Ayın Sonunda

Beşli karma aşı 3. doz

Pnömokok aşısı 3. doz

 Hepatit B aşısı 3.doz

12. Ayın Sonunda

Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısı :  Kızamık;öksürük, burun akıntısı, gözde sulanma, ateşe yol açan döküntülü bir hastalıktır. Kabakulak; ateş, başağrısı , tükürük bezlerinde şişme tablosuna yol açar. Komplikasyon olarak sağırlık, menenjit gibi ciddi sorunlar görülebilir. Kızamıkçık hafif bir döküntülü hastalıktır, ancak erişkin kadın gebelik sırasında geçirirse doğacak bebekte çeşitli anomaliler görülebilmektedir.

13-14. Ayda

Suçiçeği aşısı :  Suçiçeği kaşıntı ve döküntüye yol açan bir viral enfeksiyondur
Pnömokok aşısı 4. doz

12-23 Aylar arasında

Hepatit A aşısı : 6 ay arayla toplam2 doz yapılır. Bulaşıcı bir sarılık türü olan Hepatit A’dan koruyucudur.

18 Ayda

Beşli karma 4. doz

4-6 Yaşta

Üçlü karma aşı : Difteri, boğmaca, tetanoz Çocuk felci

Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısı 2. doz

Suçiçeği aşısı 2. doz

 UNUTMAYIN BİR ÇOK HASTALIK AŞILARLA ÖNLENEBİLİR

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bizi Takip Edin